Naisystävistäni koostuva suuri siskojen heimo järjesti minulle Äidin juhlan. Laskettu aika synnytykseen on kuukauden päästä ja tämä on vielä sopiva aika kokoontua, ennenkuin sisäänpäin kääntymisen energia ottaa vallan äitiysvapaan alkaessa ja synnytyksen lähestyessä.
Oven takaa paljastui värikäs joukko, lähes parikymmentä upeaa naista elämäni varrelta. Sain jokaiselta kukkia joita aseteltiin maljoihin ympäri kotia. Keittiöön vetäytyi joukko iloisia kokkaajia hedelmävatien ja kakkujen kera. Pian sain käteeni kuohuvan ja aurinkoinen juhla alkoi kilistelemällä maljat elämälle!
Morsiusseremonia (polttari on lyhenne poikamies-initiaatiosta)
Aviolitto tai vastaava parisuhteeseen sitoutuminen
Äidin juhla – Mother’s Blessing
Lapsen syntymä
Lapsen nimeäminen
Istukan hautaaminen, imetyksestä luopuminen
Päiväkodin alku, lapsen kouluun lähtö, lapsen muutto kotoa jne.
Kuningatar-aikaan astuminen – Menopaussi
Iäkkään viisaan naisen syntymäpäiväjuhla
Kuolema
Tällä kertaa haluan jakaa vinkkejä Äidin juhlasta, joka ei ole Suomessa vielä niin kovin tunnettu.
ÄIDIN JUHLA Äidin juhla (Mother’s Blessing) on siirtymäseremonia, eli initiaatioriitti, jossa autetaan tulevaa äitiä voimautumaan kohti synnytystä ja siirtymään ilolla lähemmäksi elämän uutta aikaa. Rituaali on alunperin kotoisin Navajo-intiaaneilta, mutta on lähivuosina noussut suosituksi vaihtoehdoksi vauvaan keskittyvän ”Baby Showerin” sijaan. Läheisten naisten piiri järjestää Äidin juhlan ja tekee siitä äidin näköisen. Juhlan voi järjestää missä tahansa tunnelmallisessa tilassa, mutta helpointa isovatsaiselle odottajalle on tuoda juhla perheen kotiin.
IDEOITA SEREMONIAAN: Pieni hiljentyminen Tilan luominen pyhäksi paikaksi. Silmien sulkeminen ja käsien yhteen liittäminen piirissä. Jos osallistujat tietävät oman verilinjansa äitien ja esiäitien nimiä, heidät voi kutsua paikalle.
Yhteisen intention asettaminen Seremonian ohjaaja voi sanallistaa syyn kokoontumiselle. Äidille halutaan toivottaa hienoa synnytysmatkaa ja siunata äidiksi syntymisen prosessi. Osoittaa tukea ja muistuttaa tuesta, joka on läsnä nyt sekä tulevaisuudessa vauva-arjessa.
Kukat Kukat kuvastavat kauneutta, uutta elämää, kasvua, hedelmällisyytä ja rakkautta! Kukkaseppeleellä voi kruunata tulevan äidin ja lisätä juhlan tuntua päivään.
Voimakoru synnytykseen Kaula tai käsikoru mukaan synnytykseen ja myöhemmin kiinnitettäväksi vauvan kehtoon tai rattaisiin. Jokainen piiristä pujottaa nauhaan helmen johon voi suullisesti kertoen liittää voimauttavia merkityksiä tai positiivisen tarinan.
Voimalauseet synnytykseen Vahvistavia viisauksia, sydämellisiä runoja, mietelauseita (esimerkiksi Hidasta elämää -kirjoista voi poimia mieleisiä) tai ihania muistoja yhteiseltä taipaleelta voi kerätä monella tavalla: -Lasipurkkiin erillisille lappusille, joista äiti niitä voi nostaa inspiraatioksi aamuisin. -Maalata kiviin. -Kirjoittaa kalenterin sivuille. -Piilottaa ympäri kotia, jotta niitä löytyy pitkin vauvavuotta. -Kerätä vihkoon. -Lauseita voi myös lukea ääneen äidille.
Peloista irtipäästäminen Kaikki osallistujat kirjoittavat omat pelkonsa lappusille. Tuleva äiti voi kirjoittaa etenkin synnytyspelkojaan. Laput revitään palasiksi tai poltetaan (ulkona). Tämän voi päättää yhteiseen lausumiseen: ”Hengitän sisään rauhaa, hengitän ulos pelkoa.”
Suolan siunaaminen Tuodaan laadukasta Epson-suolaa suureen vatiin. Suola kiertää piirissä ja jokainen osallistuja saa lisätä sinne rakkaudellisen siunauksensa, positiivisia toivotuksia, viisaita neuvoja ja esimerkiksi eteerisiä öljytippoja, kuivattuja yrttejä tai merkityksellisiä kukkia. Lopuksi rakkaudella koostettua, hyviä enteitä ja toivotuksia täynnä olevaa suolaa jaetaan mukaan kaikille osallistujille pieniin purkkeihin. Äidin suolan säilytysastiaksi voidaan varata esimerkiksi kaunis koristeltu rasia tai tiivis lasipurkki. Suolaa voi käyttää myöhemmin esimerkiksi jalkakylvyssä tai tuoksutellen ja tunnustellen.
Tulevan äidin hemmottelu Jalkakylpy, hieronta tai aina tervetullut lahjakortti äidin rentoutukseen ennen synnytystä.
Runojen lausunta tai laulua Löytyykö piiristä laulujen tai loitsujen taitajia? Jopa vauva kuulee raskauden loppupuolella äänet ja voi olla siten osallisena seremoniaan.
Herkuttelua ja maljojen nostoa Nyyttärivoimin pöytä notkuvaksi kauden herkkuja ja alkoholitonta kuohuvaa! Lopuksi siivous yhteisvoimin, jotta äiti voi jäädä lepäämään ja sisäistämään seremoniaa nostattaneita tunteita. P.S. Voitte myös muistaa äidin mahdollista kumppania, tai muita lapsia, vaikka he olisivat jääneet juhlan ulkopuolelle. Jokaisen lapsen myötä perheen erilainen uusi elämä on alkamassa.
Imetysuutisia-lehti 2/2020 Teksti: Miina Korpi. Haastattelu tehty toukokuussa 2020 Meri Mort vastaa puheluuni työhuoneeltaan, jossa hän viettää vapaapäiväänsä – eli tekee töitä. Yrittäjänä toimiva Mort kertoo nauraen hoitovapaan keskellä töiden teon tuntuvan kyllä hieman vapaudelta. Hän oli tästä kuullut muilta vanhemmilta ennen lapsen saamista, mutta toteaa ymmärtävänsä sen nyt itsekin.
Olen alkukevään aikana huomannut palaavani yhä uudelleen saman teeman äärelle: itserakkaus. Tai oikeastaan sen puute. Kun olen matkoilla, hieron kookosöljyä iholle joka ilta ja nautiskelen omasta rentouttavasta hetkestä. Käytän aikaa laadukkaaseen syömiseen ja liikun luonnossa. Kotiin ja arjen humuun palattua työtehokkuus korostuu ja nautiskelu kuin huomaamatta vähenee. Näin voimme herätellä tervettä itserakkautta: Arvosta itseäsi. Hymyile peilikuvallesi. Varaa …
Mimmit-kuvitusnäyttely on kiertänyt useissa kirjastoissa pääkaupunkiseudulla ja on seuraavaksi näytillä Kolin luontokeskus Ukossa koko kesän ja syksyn 2016. Näyttelyssä on suuria vedoksia, sekä pienempiä kuvia, joita olen valinnut laajasti eri Mimmit-animaatioista ja kirjoista. Sieltä näyttely kiertää Itä-Suomen eri kirjastoissa! Tosi hauskaa, että näyttely kiertää esillä kotimaillani ilahduttamassa pieniä ja isojakin lukijoita.
Naisen siirtymäseremoniat – Äidin juhla
Naisystävistäni koostuva suuri siskojen heimo järjesti minulle Äidin juhlan. Laskettu aika synnytykseen on kuukauden päästä ja tämä on vielä sopiva aika kokoontua, ennenkuin sisäänpäin kääntymisen energia ottaa vallan äitiysvapaan alkaessa ja synnytyksen lähestyessä.
Oven takaa paljastui värikäs joukko, lähes parikymmentä upeaa naista elämäni varrelta. Sain jokaiselta kukkia joita aseteltiin maljoihin ympäri kotia. Keittiöön vetäytyi joukko iloisia kokkaajia hedelmävatien ja kakkujen kera. Pian sain käteeni kuohuvan ja aurinkoinen juhla alkoi kilistelemällä maljat elämälle!
SIIRTYMÄSEREMONIAT
Lumoava nainen -kirjassani nimesin mahdollisia naisen elämää koskettavia siirtymäseremonioita:
Tällä kertaa haluan jakaa vinkkejä Äidin juhlasta, joka ei ole Suomessa vielä niin kovin tunnettu.
ÄIDIN JUHLA
Äidin juhla (Mother’s Blessing) on siirtymäseremonia, eli initiaatioriitti, jossa autetaan tulevaa äitiä voimautumaan kohti synnytystä ja siirtymään ilolla lähemmäksi elämän uutta aikaa. Rituaali on alunperin kotoisin Navajo-intiaaneilta, mutta on lähivuosina noussut suosituksi vaihtoehdoksi vauvaan keskittyvän ”Baby Showerin” sijaan.
Läheisten naisten piiri järjestää Äidin juhlan ja tekee siitä äidin näköisen. Juhlan voi järjestää missä tahansa tunnelmallisessa tilassa, mutta helpointa isovatsaiselle odottajalle on tuoda juhla perheen kotiin.
IDEOITA SEREMONIAAN:
Pieni hiljentyminen
Tilan luominen pyhäksi paikaksi. Silmien sulkeminen ja käsien yhteen liittäminen piirissä. Jos osallistujat tietävät oman verilinjansa äitien ja esiäitien nimiä, heidät voi kutsua paikalle.
Yhteisen intention asettaminen
Seremonian ohjaaja voi sanallistaa syyn kokoontumiselle. Äidille halutaan toivottaa hienoa synnytysmatkaa ja siunata äidiksi syntymisen prosessi. Osoittaa tukea ja muistuttaa tuesta, joka on läsnä nyt sekä tulevaisuudessa vauva-arjessa.
Kukat
Kukat kuvastavat kauneutta, uutta elämää, kasvua, hedelmällisyytä ja rakkautta! Kukkaseppeleellä voi kruunata tulevan äidin ja lisätä juhlan tuntua päivään.
Voimakoru synnytykseen
Kaula tai käsikoru mukaan synnytykseen ja myöhemmin kiinnitettäväksi vauvan kehtoon tai rattaisiin. Jokainen piiristä pujottaa nauhaan helmen johon voi suullisesti kertoen liittää voimauttavia merkityksiä tai positiivisen tarinan.
Voimalauseet synnytykseen
Vahvistavia viisauksia, sydämellisiä runoja, mietelauseita (esimerkiksi Hidasta elämää -kirjoista voi poimia mieleisiä) tai ihania muistoja yhteiseltä taipaleelta voi kerätä monella tavalla:
-Lasipurkkiin erillisille lappusille, joista äiti niitä voi nostaa inspiraatioksi aamuisin.
-Maalata kiviin.
-Kirjoittaa kalenterin sivuille.
-Piilottaa ympäri kotia, jotta niitä löytyy pitkin vauvavuotta.
-Kerätä vihkoon.
-Lauseita voi myös lukea ääneen äidille.
Peloista irtipäästäminen
Kaikki osallistujat kirjoittavat omat pelkonsa lappusille. Tuleva äiti voi kirjoittaa etenkin synnytyspelkojaan. Laput revitään palasiksi tai poltetaan (ulkona). Tämän voi päättää yhteiseen lausumiseen: ”Hengitän sisään rauhaa, hengitän ulos pelkoa.”
Suolan siunaaminen
Tuodaan laadukasta Epson-suolaa suureen vatiin. Suola kiertää piirissä ja jokainen osallistuja saa lisätä sinne rakkaudellisen siunauksensa, positiivisia toivotuksia, viisaita neuvoja ja esimerkiksi eteerisiä öljytippoja, kuivattuja yrttejä tai merkityksellisiä kukkia. Lopuksi rakkaudella koostettua, hyviä enteitä ja toivotuksia täynnä olevaa suolaa jaetaan mukaan kaikille osallistujille pieniin purkkeihin. Äidin suolan säilytysastiaksi voidaan varata esimerkiksi kaunis koristeltu rasia tai tiivis lasipurkki. Suolaa voi käyttää myöhemmin esimerkiksi jalkakylvyssä tai tuoksutellen ja tunnustellen.
Tulevan äidin hemmottelu
Jalkakylpy, hieronta tai aina tervetullut lahjakortti äidin rentoutukseen ennen synnytystä.
Runojen lausunta tai laulua
Löytyykö piiristä laulujen tai loitsujen taitajia? Jopa vauva kuulee raskauden loppupuolella äänet ja voi olla siten osallisena seremoniaan.
Herkuttelua ja maljojen nostoa
Nyyttärivoimin pöytä notkuvaksi kauden herkkuja ja alkoholitonta kuohuvaa! Lopuksi siivous yhteisvoimin, jotta äiti voi jäädä lepäämään ja sisäistämään seremoniaa nostattaneita tunteita.
P.S. Voitte myös muistaa äidin mahdollista kumppania, tai muita lapsia, vaikka he olisivat jääneet juhlan ulkopuolelle. Jokaisen lapsen myötä perheen erilainen uusi elämä on alkamassa.
Lue myös nämä
Äitiys muutti moniulotteisemmaksi – haastattelu Imetysuutisia-lehdessä
Imetysuutisia-lehti 2/2020 Teksti: Miina Korpi. Haastattelu tehty toukokuussa 2020 Meri Mort vastaa puheluuni työhuoneeltaan, jossa hän viettää vapaapäiväänsä – eli tekee töitä. Yrittäjänä toimiva Mort kertoo nauraen hoitovapaan keskellä töiden teon tuntuvan kyllä hieman vapaudelta. Hän oli tästä kuullut muilta vanhemmilta ennen lapsen saamista, mutta toteaa ymmärtävänsä sen nyt itsekin.
Hemmottele itsesi hehkeäksi
Olen alkukevään aikana huomannut palaavani yhä uudelleen saman teeman äärelle: itserakkaus. Tai oikeastaan sen puute. Kun olen matkoilla, hieron kookosöljyä iholle joka ilta ja nautiskelen omasta rentouttavasta hetkestä. Käytän aikaa laadukkaaseen syömiseen ja liikun luonnossa. Kotiin ja arjen humuun palattua työtehokkuus korostuu ja nautiskelu kuin huomaamatta vähenee. Näin voimme herätellä tervettä itserakkautta: Arvosta itseäsi. Hymyile peilikuvallesi. Varaa …
Mimmit-kuvituksia näyttelyissä ja kodin sisustuksessa
Mimmit-kuvitusnäyttely on kiertänyt useissa kirjastoissa pääkaupunkiseudulla ja on seuraavaksi näytillä Kolin luontokeskus Ukossa koko kesän ja syksyn 2016. Näyttelyssä on suuria vedoksia, sekä pienempiä kuvia, joita olen valinnut laajasti eri Mimmit-animaatioista ja kirjoista. Sieltä näyttely kiertää Itä-Suomen eri kirjastoissa! Tosi hauskaa, että näyttely kiertää esillä kotimaillani ilahduttamassa pieniä ja isojakin lukijoita.